Kwartiermaker Diversiteit & Inclusie Sannah de Jong neemt afscheid: ‘Mag je écht zijn wie je bent?’
Foto: Sylvia Wiegers, SKVR-cultuureducatiespecialist speecht tijdens afscheid van Sannah de Jong (rechts)
In 2002 kwam Sannah na haar opleiding culturele bedrijfsvoering aan de Amsterdamse Hogeschool voor de Kunsten, bij SKVR werken. ‘Ik begon als coördinator mbo-projecten en kreeg steeds de kans om nieuwe rollen te vervullen. Ik vond zelf dat ik vaardigheden miste en wilde daarom altijd blijven leren. Me verhouden tot situaties en me verder ontwikkelen. Dat neem ik nu allemaal mee.’
Sannah vervulde diverse functies: planner voor de lessen in het voortgezet onderwijs, coördinator danscursussen, medewerker educatief aanbod, administratief medewerker, managementassistent, HR-medewerker en vrijwilligerscoördinator. De laatste vijf jaar was zij ontwikkeladviseur Diversiteit & Inclusie (D&I).
D&I als DNA van je organisatie
‘D&I is een urgent onderwerp voor de ontwikkeling van de organisatie. Tijdens corona was de Black Lives Matter movement; er kwamen allerlei gesprekken los. We hadden veel online meetings met discussie en vraagstukken.
Eind 2020 startte de SKVR-werkgroep D&I met de vraag hoe we dit thema op de kaart konden zetten.
Heel fijn om dit met een groep collega’s, de ambassadeurs die net zo gepassioneerd zijn op dit onderwerp als ik, samen te doen en uit alle lagen van de organisatie betrokkenheid te krijgen. Ik vind het goed om vast te leggen wat je doet. Doorloop met elkaar systematisch het veranderproces waarin D&I echt deel uitmaakt van het DNA van je organisatie. We kozen voor een gestructureerde aanpak, die van het ADKAR-model*.’
Student zijn
Kernwaarde voor Sannah is jezelf openstellen voor een ander. ‘Het begint bij ‘student’ zijn. Daarmee bedoel ik dat je oprecht een gesprek voert met iemand en nieuwsgierig bent naar wie die ander is. Probeer niet je mening klaar te hebben. Kijk wie de persoon is, wat de persoon kan en wat maakt dat de persoon iets zegt of doet. In een organisatie is dat echt heel erg belangrijk. Sterker nog: het feit of je dat wel of niet doet bepaalt de werkcultuur van je organisatie. Praten we mét elkaar of wordt er óver elkaar gepraat? Nog een stap verder gaat het over sociale veiligheid. Inclusiviteit betekent erbij horen en mogen zijn wie je bent. En wat doe je als het een keer niet goed gaat? Hoe ga je daarmee om en bij wie kan je dan terecht?’
Voor Sannah is het werk nog niet af. ‘Ik heb nog veel ideeën en plannen, maar D&I is bij SKVR in goede handen. SKVR is een organisatie die impact maakt. We zijn echt in de stad, in de wijken overal, op scholen, in samenwerkingsverbanden, met NPRZ. Dat is echt geweldig. En als medewerker kan je zoveel leren! Ik vond het heel mooi om te voelen dat ik aan de missie en visie van SKVR heb bijdragen. En ook dat D&I specifiek in het Cultuurplan stond en dat ik daaraan heb mogen meeschrijven. Het is hartstikke mooi om het enthousiasme te zien.’
Mentorschap
Bij haar [warme] afscheid vertelde een van haar collega’s dat hij zijn kennismakingsgesprek met Sannah als vrijwilligerscoördinator nooit vergeet. ‘Hij vond het zo waardevol dat hij als vrijwilliger een kans kreeg. Voor mij is diversiteit en inclusie ook investeren in wat je voor een ander kunt doen. Het is een belangrijke waarde die je mee kunt geven.
Ik heb zelf verschillende mentoren gehad. Daar ben ik dankbaar voor! Privé lees ik nu mee met de hbo- of masterscripties die studenten schrijven. Zij zijn het hoogst opgeleid in het gezin. Ik vind dat heel leuk om te doen. Ik denk erover na hoe ik daarin meer kan gaan doen, zoals jonge professionals ondersteunen en begeleiden.’ Lacht: ‘Wie weet wordt dat nog een nieuwe persoonlijke ontwikkeling.’
Naar Theater Rotterdam
Met minstens zoveel passie over een inclusieve cultuur in organisaties werkt Sannah nu bij Theater Rotterdam, als kwartiermaker organisatieontwikkelingenn directiesecretaris, de functie die zij al een tijdje met die van ontwikkeladviseur D&I bij SKVR combineerde.
ADKAR model*
Voor de implementatie van ons diversiteit- en inclusiebeleid maken we gebruik van het cyclische ADKAR-model: Awareness, Desire, Knowledge, Ability en Reinforcement. We vergroten ons bewustzijn en het verlangen naar veranderingen door het bijwonen van bijeenkomsten en trainingen en het delen van ervaringen vanuit persoonlijke verhalen (kampvuursessies). Deze kennis gebruiken we om ons werk te verbeteren. We ondersteunen elkaar in het veranderproces. Door nieuwe vaardigheden te leren en aan te sturen op ander gedrag, worden diversiteit- en inclusieverbeteringen doorgevoerd en gemonitord in alle vier de P’s: Publiek, Programma, Partners en Personeel. Tijdens het nieuwe Cultuurplan werken we de R van Reinforcement verder uit en ligt de nadruk op monitoren van het veranderproces. Het ADKAR-model is geen lineair proces; alle letters overlappen elkaar.
We blijven elkaar inspireren, vernieuwen en nemen (nieuwe) medewerkers mee in onze kernwaarden.
bron: SKVR-Cultuurplan Voor de stad Met de stad 2025-2028
Interview: Marjolein van der Linden